Umowa otwarta czy zamknięta

Udostępnij

Jeżeli sprzedajesz swoją nieruchomość zapewne spotkałeś się z dwoma rodzajami umów – otwartą i na wyłączność. Są to zdecydowanie najpopularniejsze umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Dzisiaj rozprawimy się z faktami i mitami ich dotyczącymi.

To co, zaczynamy?

UMOWA OTWARTA

Tego typu umowę możesz podpisać nie tylko z jednym biurem nieruchomości, ale nawet z kilkoma.

W rezultacie potencjalny kupujący widzi 3-5 podobnych ofert na 1 portalu ogłoszeniowym i nie wie na którą powinien zadzwonić. Wynika to z niespójności niektórych informacji, np.:
– dokładna lokalizacja (lub jej brak),
–  cena,
–  prowizja (lub jej brak),
–  zdjęcia i
–  inne informacje dotyczące samego opisu nieruchomości.

W efekcie Kupujący często traci cierpliwość i ostatecznie rezygnuje z kupna twojej nieruchomości. Pytanie, czy taki jest cel sprzedaży?

Warto rozpatrzeć umowę otwartą również z punktu widzenia Agenta Nieruchomości. Mając wiele ofert w swoim portfolio nie masz możliwości dokładnego poznania i zapamiętania wszystkich szczegółów dot. nieruchomości. Minusem jest również fakt, że jako Agent nie wiesz, czy klient kupujący wybierze twoją ofertę spośród wielu podobnych.

Niestety biuro nieruchomości nie może inwestować własnych pieniędzy bez potwierdzenia zwrotu kosztów. A brak zagwarantowanego wynagrodzenia, przekłada się na niski poziom zaangażowania, niską jakość oferty i marketingu.

 

UMOWA NA WYŁĄCZNOŚĆ

Wybierając umowę na wyłączność decydujesz się na jednego Agenta Nieruchomości, który będzie zajmował się sprzedażą i finalizacją transakcji sprzedaży nieruchomości.

Gwarantuje Ci to nie tylko kontrolę nad tym co dzieje się z ogłoszeniem, a zatem spokój i wygodę, ale również komfortową i korzystną sprzedaż dzięki pełnemu zaangażowaniu Pośrednika. Oferta sprzedaży nieruchomości powinna być atrakcyjna i spójna – co w przypadku wielu biur nieruchomości może okazać się trudne do osiągnięcia.

Aby twoje mieszkanie było powszechnie dostępne dla Kupujących oraz innych Pośredników, ogłoszenie powinno wyróżniać się na tle innych nieruchomości nie tylko zdjęciami, czy opisem, ale przede wszystkim promocją i marketingiem.

Dzięki umowie na wyłączność otwierasz się na klientów z całego rynku, ponieważ w przeciwieństwie do umowy otwartej ten typ umowy pozwala na współpracę z innymi Pośrednikami.

Co więcej, zazwyczaj Agenci pracujący na umowach na wyłączność posiadają maksymalnie od 5 do 10 ofert. Przy większej liczbie nie byliby w stanie ich zapamiętać i odpowiednio o nie zadbać. Opieka nad ofertą to nie tylko jej stworzenie, ale również koordynowanie spotkań, nadzorowanie zainteresowaniem, czy informowanie Właściciela nieruchomości o tym, co aktualnie dzieje się z ogłoszeniem i jakie działania można podjąć.

Sam wybierz jaki rodzaj umowy jest dla Ciebie najlepszy. Ja zdecydowanie stawiam na jakość i wybieram umowę na wyłączność, a Ty?

Katarzyna Bloch