Marketing w nieruchomościach, – czyli jak skutecznie promować oferty nieruchomości

Udostępnij

Odpowiednia lokalizacja i atrakcyjna cena mieszkania czy też domu to nie zawsze szybka droga do sprzedaży bądź wynajmu danej nieruchomości. To często zbyt mało, aby taka oferta wyróżniała się na tle setek innych ofert. Najczęściej za powodzenie projektu odpowiada dobrze przygotowana strategia marketingowa. Aby zaistnieć w sieci musimy skorzystać z narzędzi, jakie dostępne są na rynku. Opracowując strategię bardzo ważne jest określenie celu i potrzeb potencjalnych klientów, analiza rynku i konkurencji, sprecyzowanie walorów inwestycji oraz uwzględnienie  łabych i mocnych stron oferty, które będą punktem wyjścia w budowaniu kampanii promującej. Kolejnym, bardzo istotnym etapem jest wybór kanałów, jakimi dotrzemy do grupy docelowej. W świecie digital marketingu nie wystarczą tradycyjne banery, czy sam fanpage na Facebooku. Żeby odnieść sukces musimy sięgnąć po arsenał narzędzi marketingowych.

Strona internetowa oraz serwisy z ogłoszeniami dla biur nieruchomości są nieodłącznym elementem prowadzonej kampanii. Ważne jest również, aby w odpowiedni sposób promować daną ofertę, korzystać z możliwości jej wyróżnienia a także dbać o formę przekazu, która będzie atrakcyjna pod względem wizualnym, tj. zdjęć oraz wideo, jak i w zakresie treści. Zdjęcia są najważniejszym narzędziem marketingowym, przyciągającym uwagę i wpływającym na sprzedaż. Dobra fotografia odpowiada za pozytywne pierwsze wrażenie, dlatego powinna być to zawodowo wykonana sesja fotograficzna obejmująca wszystkie pomieszczenia nieruchomości, w tym wygląd nieruchomości z zewnątrz. Opis nieruchomości powinien być kompletny, rzetelny, rzeczowy i jednocześnie zawierać wszystkie niezbędne dane techniczne nieruchomości. Brak podstawowych informacji i konieczność dopytywania się często zniechęca klienta, który odrzuci niekompletną ofertę i będzie szukał dalej. Jeśli dostarczymy mu wszystkich potrzebnych i ważnych informacji, zainteresujemy go i zatrzymamy u siebie. Dlatego tak ważne jest, aby w ofercie wskazywać lokalizację danej nieruchomości. Wszystko to nastawia pozytywnie do oferty już na samym początku.

Aby zwiększyć atrakcyjność inwestycji dobrze jest skorzystać z technik Home Stagingu. Polega to na profesjonalnym przygotowaniu nieruchomości niewielkim nakładem środków, czego rezultatem ma być szybka transakcja z zyskiem.

Jedną z najbardziej skutecznych form reklamy są obecnie media społecznościowe, takie jak Facebook i Instagram. Każdego dnia z Facebooka czy Instagrama korzystają zarówno młodsi, jak i starsi, co pozwala na dotarcie do szerokiego grona odbiorców, a tym samym do potencjalnych klientów. To bardzo skuteczny kanał marketingowy, który służy również do budowania wizerunku, angażowania użytkowników poprzez ciekawe posty, relacje czy wydarzenia. Skutecznym narzędziem do promocji nieruchomości są także grupy na Facebooku zrzeszające tych, którzy poszukują domu lub mieszkania na sprzedaż czy wynajem.

Kolejną, bardzo skuteczną formą przekazu w procesie sprzedaży nieruchomości są wirtualny spacer i filmy umieszczane na kanałach typu YouTube oraz portalach Facebook i Instagram. Multimedialna prezentacja to sposób pozwalający na to, by klient na etapie poszukiwań mógł „ zajrzeć” do mieszkania czy też domu, zobaczyć jego układ, przyjrzeć się wyposażeniu, zapoznać się z istotnymi parametrami bez wychodzenia z domu. Nieruchomość, która posiada wirtualną wizytę, daje znak kupującemu, że w tej nieruchomości nie ma nic do ukrycia – jest to szczególnie ważne przy dużej liczbie ofert na rynku.

Jak widzimy marketing nieruchomości obejmuje wachlarz możliwości pozwalających na osiągnięcie wyznaczonego celu. Warto z nich korzystać, ponieważ nieruchomości jest coraz więcej, nabywcy są coraz bardziej świadomi, a także mają coraz większe oczekiwania. Ważne jest jednak, aby wybór narzędzi, którymi się posłużymy nie był kwestią przypadku, tylko efektem starannie przygotowanej strategii. Czym mądrzejszy marketing, tym większa szansa na skuteczną sprzedaż.